Anunț important de la Ministerul Mediului privind programul "Rabla 2025"
Anunț important de la Ministerul Mediului privind programul "Rabla 2025"
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a dezvăluit, miercuri, cu ocazia deschiderii expoziției Green Energy Expo & Romenvirotec, că vor fi trimise propunerile de ecotichete pentru programul "Rabla 2025" la Monitorul Oficial în curând.
"Despre programul Rabla, așa cum am anunțat în trecut, urma să dau vești bune românilor. Cred că acesta e un bun moment să fac acest lucru. Vă anunț oficial, pe această cale, că voi trimite la Monitorul Oficial foarte curând propunerile de ecotichete pentru programul 'Rabla 2025'", a spus Fechet.
Conform informațiilor disponibile, noua valoare a ecotichetului pentru Rabla Electric va aduce beneficii semnificative pentru români. "Marea veste bună pentru români este noua valoare a ecotichetului la Rabla Electric", a subliniat ministrul.
Aceste măsuri sunt așteptate să sprijine tranziția către energie curată și să încurajeze utilizarea vehiculelor electrice în România, potrivit sursei asezata pe asingorj.ro. Programul "Rabla 2025" este o inițiativă importantă și binevenită pentru reducerea poluării și promovarea sustenabilității.