Bărbat din Dragotești prins conducând sub influența alcoolului
Bărbat din Dragotești prins conducând sub influența alcoolului
La data de 18 aprilie 2025, un bărbat în vârstă de 53 de ani din comuna Dragotești a fost oprit de polițiștii de la Biroul Rutier. Incidentul a avut loc pe DN 66 Dragotești, unde conducătorul auto avea o concentrație de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conform asingorj.ro, bărbatul a fost transportat la Secția UPU a Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu. Acolo, polițiștii au solicitat recoltarea de mostre biologice de sânge pentru a determina cu exactitate alcoolemia.
Acest incident subliniază importanța respectării regulilor de circulație și a sigurării unui mediu de drum sigur pentru toți participanții la trafic. Autoritățile continuă să sublinieze riscurile conducerii sub influența alcoolului.