Bărbat din Târgu Cărbunești condamnat pentru tăiere ilegală de arbori
Bărbat din Târgu Cărbunești condamnat pentru tăiere ilegală de arbori
Polițiștii din Târgu Cărbunești au reținut un bărbat în vârstă de 34 de ani, condamnat pentru tăiere ilegală și furt de arbori. Acesta a fost escortat la Penitenciarul Târgu Jiu, unde va ispăși o pedeapsă de 2 ani și 10 luni de închisoare.
Potrivit informațiilor, "ieri, polițiști din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Târgu Cărbunești au identificat un bărbat de 34 de ani, din comuna Berlești", pe numele căruia Judecătoria Târgu Cărbunești a emis un mandat de executare a pedepsei închisorii.
Bărbatul a fost găsit vinovat de infracțiunile de tăiere fără drept de arbori din fondul forestier național și furt de arbori din fondul forestier național, conform surselor locale, citează asingorj.ro.
Reținerea acestuia face parte dintr-o acțiune mai amplă a autorităților pentru a combate crimele legate de tăierea și furtul de arbori, având în vedere impactul negativ asupra mediului și resurselor naturale.