Bebelusul salvat din toaleta din curte a fost externat
Bebelusul salvat din toaleta din curte a fost externat
Un bebeluș care a fost abandonat într-o toaletă din curte imediat după naștere a fost externat astăzi. Micuțul, botezat Marian Ilie, a avut o luptă pentru viața lui, având la naștere doar 2 kilograme. Conform asingorj.ro, datorită îngrijirii oferite de cadrele medicale, el a cântărit astăzi peste 3 kilograme.
Marian Ilie C. a fost externat din Compartimentul Neonatologie pe data de 2 aprilie. După externare, bebelușul a fost preluat de o echipă din cadrul DGASPC Iași, pe baza unei dispoziții de plasament în regim de urgență emisă de directorul instituției.
După ce va sta la DGASPC Iași, Marian va fi îndrumat către un asistent maternal profesionist din județul Mureș, acolo unde locuiește mama sa. Aceasta este o măsură menită să-i asigure un mediu stabil și îngrijire adecvată în continuare.