Înapoi la știri

Campania electorală pentru alegerile prezidențiale a început

04 Apr 2025
4 minute min
Cristina Preda

Campania electorală pentru alegerile prezidențiale a început

Campania electorală pentru alegerile prezidențiale programate pe 4 mai 2025 a debutat oficial în noaptea de joi spre vineri, 4 aprilie, la ora 00:00. Candidatii au marcat această ocazie prin diverse postări pe rețelele de socializare și evenimente de amploare alături de voluntari.

Victor Ponta, fost prim-ministru și candidat la funcția de președinte, a transmis un mesaj de mulțumire susținătorilor săi. „Mulțumesc tuturor voluntarilor care m-au sprijinit în precampanie și tuturor celor care au avut un gând bun pentru mine! Începem campania electorală cu convingerea că vom câștiga și că vom pune România pe primul loc!”, a scris el, împărtășind o fotografie cu buletinul de vot.

De asemenea, liderul AUR, George Simion, a optat pentru un mesaj patriotic, publicând o înregistrare video în care cântă imnul „Treceți, bătalioane române, Carpații” alături de soția sa și alți susținători. „Astăzi începem împreună un drum care nu este despre o persoană sau despre o candidatură, ci despre întreaga noastră națiune care cere un singur lucru: respect”, a declarat acesta.

Alte voci importante din campanie facvalurî la rîndul lor. Daniel Funeriu, candidat independent, a postat un mesaj emoționant în ajunul startului campaniei, dedicat tatălui său. „Având în vedere că de mâine, 4 aprilie, nu mai pot posta fără constrângerile campaniei electorale, vreau, cu o zi avans, să-i urez la mulți ani tatălui meu, Funeriu Ionel”, a transmis el, mulțumindu-i pentru sprijin pe parcursul vieții.

Pe de altă parte, președinta USR, Elena Lasconi, a distribuit un clip video din timpul unei acțiuni de lipire de afișe. "De la miezul nopții, colegii mei sunt pe teren, în toată țara, ducând mai departe mesajul nostru. Le mulțumesc din suflet și vă mulțumesc vouă, celor care credeți în schimbare! Împreună, chiar putem schimba România. Și o vom face. Am curaj să fac dreptate", a afirmat Lasconi.

Nicușor Dan, un alt candidat independent, a participat, de asemenea, la o acțiune similară inițiată de voluntarii campaniei sale "România Onestă". „Vreau să mulțumesc voluntarilor care au făcut campanie până acum (...) Acum începe campania electorală adevărată, efortul trebuie multiplicat”, a declarat el într-un clip postat pe Facebook.

Campania electorală se va desfășura până pe 3 mai, la ora 07:00. Conform informațiilor publicate de Asingorj.ro, Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a stabilit că toate materialele publicitare politice distribuite în această perioadă trebuie să conțină etichete care să indice că sunt materiale electorale, numele candidatului sau al formațiunii politice. Mesajele discriminatorii, incitarea la ură sau intoleranță sunt interzise, iar candidații trebuie să înlăture orice material de propagandă care nu respectă noile reglementări.

Alte postari din Ultima oră
Ultima oră

Tragedie în folclorul gorjenesc: a murit maestrul Adrian Luca

Lumea folclorului tradițional din Gorj este în doliu după decesul maestrului Adrian Luca, un cunoscut violonist și fost dirijor al Ansamblului Profesionist „Maria Lătărețu”. Artistul a trecut la cele veșnice la 68 de ani, lăsând în urmă o moștenire culturală valoroasă și numeroase generații de muzicieni instruiți de el.

Ultima oră

Un elev din Gherla judecat pentru tâlhărie și port de cuțit în școală

Un caz grav a generat îngrijorare în comunitatea din Gherla, ajungând în atenția instanței. Un elev de la Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” a fost trimis în judecată, fiind acuzat de procurori că a venit repetat la școală cu un cuțit și că ar fi terorizat un coleg pentru a-i lua bani, informează asingorj.ro.

Ultima oră

Agresiune șocantă în Jupânești: trei bărbați reținuți după atacul asupra unei tinere

Cazul îngrijorător din comuna Jupânești a căpătat o nouă dimensiune după ce polițiștii gorjeni au reținut trei bărbați implicați într-un atac violent asupra unei tinere de 18 ani. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, aceștia au fost reținuți pentru 24 de ore, în urma strângerii de probe în legătură cu infracțiuni de lovire, violare de domiciliu și distrugere.

Ultima oră

Arestat un tânăr de 23 de ani, acuzat de viol într-o comună din România

Un tânăr din comuna Bolotești, în vârstă de 23 de ani, a fost arestat preventiv sub acuzația de viol, fiind acuzat că a agresat sexual o femeie de 82 de ani din aceeași localitate. Informațiile au fost furnizate de polițiști, care au detaliat circumstanțele incidentului.

Acasa Recente Radio Județe