Controale efectuate de ITM Gorj: sancțiuni de 197.500 lei pentru nereguli în muncă
Controale efectuate de ITM Gorj: sancțiuni de 197.500 lei pentru nereguli în muncă
Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Gorj a desfășurat, între 5 și 9 august 2024, un număr de 26 de controale ce au abordat atât relațiile de muncă, cât și securitatea și sănătatea în muncă. Conform unui comunicat de presă al instituției, în urma acestor inspecții au fost aplicate 28 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 197.500 lei.
Dintre acestea, 40.000 lei au fost amenzi pentru muncă nedeclarată. Inspectorii au constatat neconformități și au impus 108 măsuri obligatorii pentru a asigura respectarea legii.
Doi angajatori au fost amendați cu câte 20.000 lei pentru angajarea a două persoane fără un contract individual de muncă prealabil. Aceștia au fost identificați în comunele Runcu și Telești, unde activau în domeniile transporturilor rutiere de mărfuri și activităților auxiliare pentru producția vegetală. ITM Gorj subliniază importanța respectării legislației muncii pentru protejarea drepturilor angajaților.