Incendiul de la Oltchim, stins după o săptămână de intervenții
Incendiul de la Oltchim, stins după o săptămână de intervenții
Pompierii ISU Vâlcea au anunțat că, la mai bine de o săptămână de la izbucnirea incendiului pe platforma Oltchim, în zona stației de sortare a deșeurilor, toate focarele au fost stinse. Astăzi, 3 august 2024, la ora 12:00, echipele de intervenție au încheiat misiunea de supraveghere și s-au retras la baza. Această intervenție a fost una dintre cele mai complexe, având în vedere dimensiunea incendiului și riscurile asociate. Cetățenii din zonă pot răsufla ușurați, în urma finalizării acțiunilor de limitare a focului și asigurării siguranței.