Manu Tomescu, vicepresedintele Sindicatului "Energia", anunță pensionarea
Manu Tomescu, vicepresedintele Sindicatului "Energia", anunță pensionarea
Manu Tomescu, vicepresedintele Sindicatului "Energia" din cadrul Sucursalei Electrocentrale Rovinari, a declarat că intenționează să își depună dosarul de pensionare în luna august. Aceasta decizie vine înainte de introducerea unor schimbări legislative importante.
Tomescu a explicat că vrea să beneficieze de Legea 197 din 2021, care permite o reducere a vârstei de pensionare cu 13 ani pentru angajații din producție ai Complexului Energetic Oltenia. Vicepresedintele sindicatului a subliniat că, începând cu 1 septembrie, va intra în vigoare o nouă lege care va îngreuna condițiile de pensionare pentru minerii și lucrătorii din sectorul energetic.
Astfel, depunerea dosarului său în luna august îi va permite să se pensioneze conform reglementărilor actuale, evitând noile restricții. "Îmi voi vedea de pensie. Dacă aș continua munca sindicală sau aș lucra la CEO ca pensionar, ar însemna că aș face exact ceea ce am criticat până acum", a declarat Tomescu.