Maratonul de Viteza a avut loc în județul Gorj
Ieri, 9 aprilie, a avut loc Maratonul de Viteza, o acțiune specială desfășurată timp de 24 de ore de către echipajele de poliție rutieră din județul Gorj. Potrivit asingorj.ro, această inițiativă are scopul de a identifica și sancționa conducătorii auto care depășesc limitele legale de viteză.
Pe parcursul evenimentului, polițiștii au surprins 252 de șoferi care au depășit viteza legală. De asemenea, 18 permise de conducere au fost reținute ca urmare a acțiunilor lor. Cea mai mare viteză înregistrată a fost de 142 km/h, într-o zonă unde limita era de doar 50 km/h.
Inspectoratul de Poliție Județean Gorj participă activ la campania europeană de prevenire a accidentelor rutiere cauzate de viteza excesivă, inițiativă care se desfășoară între 7 și 13 aprilie. În această perioadă, polițiștii colaborează cu colegi din întreaga Europă în cadrul operațiunii coordonate de Reteaua Europeană a Polițiilor Rutiere - ROADPOL.
Pentru a combate viteza excesivă, autoritățile utilizează atât metode tradiționale de control, precum oprirea directă în trafic, cât și echipamente moderne, inclusiv radare fixe și mobile și camere de supraveghere. Această mobilizare arată angajamentul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj față de siguranța rutieră și dorința de a reduce numărul accidentelor provocate de depășirea limitelor de viteză.