Marturisiri socante din spitalul Sfantul Pantelimon: o fiica isi acuza medicii
Marturisiri socante din spitalul Sfantul Pantelimon: o fiica isi acuza medicii
Fiica unui pacient decedat în secția ATI a spitalului Sfantul Pantelimon a ieșit în față cu mărturii șocante despre condițiile de tratare a pacienților. Femeia susține că și-a adus tatăl acasă mort, după ce acesta a suferit din cauza tratamentului administrat de medici. „L-am dus cu tensiune mare și l-am luat mort”, a declarat aceasta, referindu-se la tatăl său, care a fost internat în terapie intensivă cu mai bine de trei luni în urmă.
Conform relatațiilor ei, tatăl a decedat pe 4 aprilie, însă ea afirmă că bărbatul era într-o stare relativ bună la momentul internării, având doar probleme cu tensiunea arterială. Deși suferea de o tumoră, acesta își continua tratamentul acasă și nu prezenta alte complicații. „Era ok, își făcea tratamentul acasă, deci nu avea niciun fel de problemă. Eu l-am dus doar cu tensiune”, a mai spus fiica, exprimându-și indignarea față de modul în care a fost tratat tatăl ei.
Aceste mărturisiri ridică semne de întrebare asupra calității îngrijirilor medicale din unitățile spitalicești, provocând îngrijorări în rândul pacienților și al familiilor acestora.