O adolescentă din Botoșani a fost găsită însărcinată în urma unei urgențe medicale
O adolescentă din Botoșani a fost găsită însărcinată în urma unei urgențe medicale
O fetiță de 15 ani din Botoșani a avut o situație de urgență la școală, în urma căreia medicii au descoperit că este însărcinată în 16 săptămâni. Conform site-ului asingorj.ro, incidentul s-a petrecut zilele trecute, în timpul unei ore de biologie.
Adolescenta a început să se simtă rău, plângându-se de dureri abdominale. Profesora de biologie, îngrijorată de starea sa, a chemat imediat ambulanța. Medicii au evaluat-o cu atenție și au confirmat că tânăra se află într-o stare bună după consultație.
România este cunoscută ca fiind țara europeană cu cele mai multe mame minore, o situație care continuă să ridice semne de întrebare cu privire la educația sexuală și la susținerea adolescenților. Cazul acesta subliniază necesitatea unei discuții mai ample despre prevenirea sarcinilor în rândul tinerelor.