Progrese în construcția autostrăzii A1 între Pitești și Curtea de Argeș
Progrese în construcția autostrăzii A1 între Pitești și Curtea de Argeș
Ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu, a făcut vineri o evaluare a lucrărilor pe sectiunea A1 dintre Pitești și Curtea de Argeș, evidențiind avansul semnificativ realizat de constructor.
"Sunt progrese bune pe Secțiunea 5 a Autostrăzii Sibiu-Pitești (A1)! Astăzi am verificat activitatea pe șantierul acestei secțiuni, unde contractorul italian a atins un progres fizic de 79%. Din cei 30,35 km ai acestei porțiuni de drum, cei mai avansați sunt primii 16 km, care se întind între Nodul Băiculești și Nodul Bascov. Este posibil ca circulația pe această porțiune să fie deschisă încă în acest an," a declarat Grindeanu pe o rețea socială.
Această etapă a proiectului este esențială pentru dezvoltarea infrastructurii rutiere din România și pentru îmbunătățirea legăturilor de transport în zona de sud.