Soț amenință soția cu cuțitul, iar poliția intervine în Rovinari
Soț amenință soția cu cuțitul, iar poliția intervine în Rovinari
Pe data de 19 august, agenții Poliției Orașului Rovinari au fost alertați printr-un apel la 112 de o femeie care susținea că soțul ei o amenință cu un cuțit. În urma investigațiilor, s-a constatat că incidentul a avut loc în locuința comună a cuplului, în timp ce femeia de 53 de ani și soțul ei, în vârstă de 51 de ani, consumau alcool.
Se pare că, pe fondul consumului de băuturi alcoolice, bărbatul a adresat amenințări de moarte și acte de violență soției sale, folosind cuțitul ca metodă de intimidare. Aceasta a fost extrem de speriată de comportamentul partenerului său.
Polițiștii au solicitat victimei să completeze un formular de evaluare a riscului, care a evidențiat un risc iminent. În urma acestei evaluări, a fost emis un ordin de protecție provizoriu împotriva bărbatului, pe o perioadă de 5 zile. Ordinul interzice bărbatului să se apropie de soția sa și de locuința acesteia la o distanță mai mică de 100 de metri.