Tânăr din Baia de Fier prins conducând băut și cu numere expirate
Tânăr din Baia de Fier prins conducând băut și cu numere expirate
Un tânăr de 28 de ani din Baia de Fier a fost oprit de polițiști în timp ce conducea un autoturism cu numere de înmatriculare expirate. Conform informațiilor de la asingorj.ro, incidentul a avut loc pe DJ 665 Baia de Fier.
Oamnii legii de la Secția 9 Poliție Rurală Novaci au interceptat vehiculul pe 2 martie, în urma unor verificări. S-a constatat că plăcile de înmatriculare erau expirate din data de 20 septembrie 2024.
Pe lângă această infracțiune, tânărul a fost supus și unui test de alcoolemie, care a arătat o concentrație de 0,32 mg/litru alcool pur în aerul expirat. Acesta va fi cercetat penal de către autoritățile competente, iar investigațiile sunt în continuare în desfășurare.
Autoritățile reamintesc importanța respectării legilor rutiere și a consumului responsabil de alcool.