Un bărbat din Rovinari, prins conducând sub influența alcoolului
Un bărbat din Rovinari, prins conducând sub influența alcoolului
Un bărbat de 36 de ani din Rovinari a fost oprit de polițiști în timp ce conducea sub influența alcoolului. Conform surselor, acesta a fost testat cu un etilotest care a arătat o alcoolemie de 0,75 mg/l în aerul expirat.
Incidentul a avut loc în noaptea de 27 februarie. Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Rovinari l-au depistat în flagrant delict, în timp ce conducea un autoturism pe străzile orașului.
După testare, bărbatul a fost transportat la spital pentru recoltarea probelor biologice de sânge. Aceste probe sunt necesare pentru stabilirea cu exactitate a nivelului de alcoolemie.
Această acțiune face parte din măsurile de siguranță publică menite să reducă incidentele rutiere provocate de consumul de alcool.