Un copil de 2 ani a murit după un accident casnic tragic
Un copil de 2 ani a murit după un accident casnic tragic
Un băiat în vârstă de aproximativ 2 ani a decedat din cauza unui accident casnic soldat cu strivire, iar eforturile medicale de salvare s-au dovedit inutile. Informația a fost făcută publică printr-un comunicat de presă emis marți de purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Bistrița, Camelia Strungari. Incidentul a avut loc luni.
Conform declarațiilor oficiale, "la UPU-SMURD din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița a fost adus ieri (luni - n.r.) un minor în stare critică, cu traumatism prin strivire, pe fondul unui accident casnic. Pacientul a fost transportat de un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă, care a efectuat manevre de resuscitare în timpul transportului. Aceste manevre au continuat timp de 45 de minute la UPU-SMURD, dar din păcate, copilul nu a răspuns la intervenții, iar medicii au fost nevoiți să declare decesul."
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Bistrița-Năsăud, tragedia s-a petrecut într-o locuință din municipiul Bistrița, unde băiatul ar fi fost lovit de un corp de mobilier. "Pe 22 iulie, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Bistrița au fost informați, prin SNUAU 112, despre un accident în care un minor a fost lovit de un corp de mobilier. Din primele investigații efectuate la fața locului, a rezultat că un băiețel de 1 an și 11 luni, aflat împreună cu mama sa (de 33 de ani, din Feldru), a fost accidentat de un corp de mobilier care a căzut peste el. Din nefericire, din cauza leziunilor suferite, copilul a decedat. Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Bistrița continuă cercetările pentru a stabili împrejurările exacte în care a avut loc incidentul," a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ, Crina Șarb.