Viorel Savu devine șef al Inspectoratului de Poliție Județean Gorj
Viorel Savu devine șef al Inspectoratului de Poliție Județean Gorj
Viorel Savu, comisar șef adjunct al Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, a preluat, în urmă cu câteva luni, funcția de șef al inspectoratului, după pensionarea lui Eduard Bila. Potrivit portalului asingorj.ro, această schimbare de conducere are loc pe fondul unei tranziții în sistemul de poliție local.
În ceea ce privește declarația sa de avere, depusă anul trecut, Savu a menționat că, împreună cu soția sa, deține două terenuri în Târgu Jiu, unul intravilan și unul agricol. De asemenea, acesta mai are și o casă, alături de două autoturisme. Totodată, comisarul șef a raportat că are câteva credite contractate la bănci, în total depășind suma de 100.000 lei.
Veniturile din salariile lui Viorel Savu pentru anul 2024 sunt de 128.306 lei, iar acestea sunt completate de veniturile soției, care au fost puțin peste 21.000 lei, obținute din profitul unei societăți comerciale. Spre deosebire de predecesorul său, Eduard Bila, Savu pare să aibă veniturile mai transparente.
Eduard Bila, fostul șef al Poliției Municipiului Târgu Jiu, deținea, conform ultimei sale declarații de avere, un teren în Pitești, unde deține și o casă și un apartament, ambele achiziționate în 2021. De asemenea, din documentele publicate reiese că Bila era proprietarul a două autoturisme și avea datorii rezultate din trei împrumuturi bancare. Aceasta evidențiază contrastul dintre veniturile și averile celor doi comisari șefi.