Înapoi la știri

Primarii pot fi obligați să majoreze impozitele locale cu până la 70% începând de anul viitor

28 Aug 2025
1 minut min
Ion Ionescu

Primarii pot fi obligați să majoreze impozitele locale cu până la 70% începând de anul viitor

Conform unor noi propuneri legislative, primarii ar putea fi obligați să crească impozitele locale cu până la 70% începând de anul viitor. Tudor Oita, primarul comunei Negomir, a afirmat că nu susține aceste măsuri, considerând că ele pot avea efecte negative asupra comunităților locale.

Oita avertizează că, dacă aceste majorări vor fi implementate, gradul de colectare a taxelor și impozitelor la bugetul local ar putea scădea. Potrivit notează asingerj.ro, edilul atrage atenția că astfel de creșteri ar putea duce la o reducere a veniturilor și, implicit, la dificultăți în asigurarea serviciilor pentru locuitori.

De asemenea, el consideră că măsurile trebuie analizate cu atenție pentru a evita impactul negativ asupra dezvoltării economice a localităților. În prezent, nu există încă decizii definitive, dar discuțiile privind posibilele modificări fiscale sunt în plină desfășurare.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe