47 de turiști maghiari au ajuns la spital după o toxiinfecție alimentară la Baile Herculane
47 de turiști maghiari au ajuns la spital după o toxiinfecție alimentară la Baile Herculane
Săptămâna trecută, un grup de 47 de turiști din Ungaria a sosit la Baile Herculane, unde s-au cazat într-o pensiune locală. Din păcate, a doua zi, toți au fost nevoiți să se prezinte la spital din cauza unei toxiinfecții alimentare. Incidentul a afectat și câțiva copii din grup.
Pensiunea în care au fost cazați turiștii este deținută de o fostă consilieră locală, care a candidat pentru funcția de primar. Aceasta este, de asemenea, președinta Asociației de Turism Baile Herculane, organizație ce reunește numeroase unități de cazare și alimentație publică din zonă.