6 bărbați reținuți pentru furturi de combustibil în Dolj
6 bărbați reținuți pentru furturi de combustibil în Dolj
În noaptea dintre 27 și 28 august 2023, polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj au reținut 6 bărbați cu vârste între 34 și 51 de ani, acuzați de furt calificat.
Acțiunea a avut loc în dimineața zilei de 27 august, când ofițerii au efectuat 6 percheziții domiciliare în Craiova și în comunele Ișalnița, Almaj și Amărăștii de Sus. Această operațiune se desfășoară în cadrul unui dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Filiași, privind infracțiuni de furt calificat.
În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit mai multe recipiente din plastic, furtunuri, cuple și 1.300 de litri de combustibil, ce au fost ridicate pentru continuarea cercetărilor. De asemenea, 7 autocisterne au fost oprite în trafic, iar 5 dispozitive artizanale de bruiere a aparatelor de măsurare a combustibilului au fost depistate în această acțiune. Toate autocisternele au fost indisponibilizate pentru a fi examinate de un expert autorizat.
În cadrul acțiunilor desfășurate, polițiștii au prins în flagrant un bărbat de 51 de ani din comuna Malu Mare, care, folosind un dispozitiv artizanal, extrăgea combustibil dintr-o autocisternă într-o parcare de pe DJ 65 F. Acesta depozita combustibilul în două bidoane de câte 20 de litri. De asemenea, a fost prins și un bărbat de 36 de ani din Craiova, care oferea spre vânzare combustibil extras dintr-o altă autocisternă, depozitat în patru bidoane de 25 de litri fiecare, pe un teren viran din Ișalnița.
Prejudiciul total cauzat de aceste fapte va fi stabilit ulterior. Cei șase bărbați au fost conduși la sediul poliției pentru audieri și, în urma probatoriului administrat, au fost reținuți pentru 24 de ore. Aceștia au fost introduși în Centrul de reținere și arestare preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj.