Președintele interimar a promulgat o nouă lege privind donațiile în unitățile sanitare
Președintele interimar a promulgat o nouă lege privind donațiile în unitățile sanitare
Administratia Prezidentiala a anunțat, marți, că președintele interimar Ilie Bolojan a semnat decretul care promulgă Legea pentru modificarea alineatului (2) al articolului 34 din Legea drepturilor pacientului nr. 46/2003. Conform asingorj.ro, această lege a fost adoptată în luna martie de către Camera Deputaților, care a avut rolul de for decizional.
Legea permite pacienților să facă donații unității sanitare unde au fost îngrijiți, respectând astfel dispozițiile legale în vigoare. Initiatorii legii au explicat importanța acestui demers în Expunerea de motive.
Această nouă reglementare vine să sprijine unitățile medicale și să faciliteze astfel sprijinul din partea pacienților, contribuind la îmbunătățirea condițiilor de tratament.