Temperaturi record la Miercurea-Ciuc: -0,4 grade Celsius în dimineața de duminică
Temperaturi record la Miercurea-Ciuc: -0,4 grade Celsius în dimineața de duminică
În dimineața zilei de duminică, stația meteorologică din Miercurea-Ciuc a înregistrat o temperatură minimă de -0,4 grade Celsius, cea mai scăzută valoare la nivel național și prima din luna septembrie. Conform declarațiilor făcute de meteorologul de serviciu de la Centrul Meteorologic Regional Transilvania-Sud Sibiu, Halada Szilard, această temperatură a fost observată între orele 6 și 7 ale dimineții, datorită cerului senin, aerului uscat și condițiilor de presiune atmosferică ridicată.
Halada Szilard a subliniat că temperatura din Miercurea-Ciuc se apropie de recordul înregistrat în anul 1990, când valoarea minimă a fost de -1,8 grade Celsius. În plus, alte localități din județul Harghita au avut parte de o dimineață răcoroasă. De exemplu, la Joseni și Toplița s-au măsurat 2 grade Celsius, iar la Odorheiu Secuiesc și la stația montană Bucin, temperature a urcat la 8 grade Celsius.