Tensiuni la Primăria Slivilesti din cauza frigului
Tensiuni la Primăria Slivilesti din cauza frigului
Situația de la Primăria Slivilesti a devenit tensionată după ce toți angajații au refuzat să lucreze din cauza temperaturilor scăzute. Conform asingorj.ro, în loc să găsească o soluție pentru încălzirea birourilor, funcționarii au decis să închidă instituția și să plece acasă.
Asta a lăsat cetățenii care aveau treburi administrative în fața ușilor închise. Fochistul primăriei este în concediu medical, iar în lipsa acestuia, nimeni nu s-a ocupat de aprinderea focului în clădire. Primarul Sorin Bucurescu a menționat că oricare dintre angajați putea realiza această sarcină, însă aceștia au preferat să părăsească instituția invocând disconfortul termic.
"Nu este normal ce au făcut! Cetățenii au venit să-și achite taxele și impozitele și au găsit ușile închise. Vor suporta consecințele legale pentru această atitudine", a declarat edilul.
Unii dintre angajați au recunoscut ulterior că decizia de a pleca nu a fost cea mai inspirată, dar au motivat că nu puteau lucra în condiții atât de rece. Într-o declarație recentă, primarul a anunțat că va lua măsuri împotriva funcționarilor implicați și că activitatea instituției va fi reluată în condiții normale.