Virusul nu se transmite la om, dar fermierii sunt îngrijorați de pierderi economice
Virusul nu se transmite la om, dar fermierii sunt îngrijorați de pierderi economice
Virusul care afectează sectorul agricol nu are capacitatea de a se transmite la oameni, însă are potențialul de a provoca daune economice semnificative. Foarte mulți fermieri sunt îngrijorați în special de posibilitatea opririi exporturilor.
În acest context, Autoritatea Națională Sanitar Veterinară a convocat o ședință de urgență pentru a discuta și a implementa măsuri menite să limiteze răspândirea bolii.
Primul focar a fost detectat în județul Tulcea, la o fermă din localitatea Baia, care adăpostește 49.000 de oi. Autoritățile sunt în alertă și lucrează intens pentru a evita extinderea acestei situații.