Înapoi la știri

AUR promite să salveze carierele și termocentralele din Oltenia în cazul unei victorii în alegeri

04 Aug 2024
3 minute min
Cristina Preda

AUR promite să salveze carierele și termocentralele din Oltenia în cazul unei victorii în alegeri

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a făcut o promisiune fermă, anunțând că, dacă va câștiga alegerile parlamentare de la sfârșitul acestui an, va lupta pentru salvarea carierelor și termocentralelor din cadrul Complexului Energetic Oltenia. Ionelia Priescu, coordonatorul AUR Gorj, a criticat actuala guvernare, subliniind că, în ciuda investițiilor de aproximativ 100 de milioane de euro în modernizarea grupului nr. 5 de la Termocentrala Rovinari, acesta urmează să fie închis în 2026.

Priescu a afirmat că, potrivit planului de restructurare a CE Oltenia, toate grupurile energetice vor fi scoase din funcțiune începând cu 1 ianuarie 2026. "În ultimele zile, am asistat la o avalanșă de declarații despre investițiile în Complexul Energetic Oltenia. Doar pentru grupul energetic nr. 5 de la Termocentrala Rovinari s-au alocat sume semnificative pentru modernizare. Lucrările au durat aproape zece ani și au costat peste 100 de milioane de euro, iar activitatea acestuia ar fi trebuit să continue eficient timp de minimum 15 ani. Este tragic faptul că, în ciuda acestei investiții, conducerea a decis ca grupul să funcționeze doar un an și apoi să fie închis", a declarat Ionelia Priescu.

Ea a adăugat că aceste decizii reflectă incompetența și nepăsarea politicienilor care guvernează țara. "Toți românii ar trebui să se întrebe: dacă statul a condamnat mineritul la dispariție și nu-i pasă de soarta minerilor sau de declinul economic al județelor care depind de acest sector, de ce insistă să cheltuie bani publici pe modernizarea acestui grup?", a continuat Priescu.

Concluzionând, Ionelia Priescu a cerut PSD și PNL să oprească acest "joc periculos" care afectează nu doar independența românilor, ci și independența energetică a țării.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe