Înapoi la știri

Victor Geogia critică reducerea personalului în primării

27 Nov 2025
1 minut min
Maria Simionescu

Victor Geogia critică reducerea personalului în primării

Edilul comunei Bengești-Ciocadia, Victor Geogia, și-a exprimat nemulțumirea față de planurile guvernanților privind reducerea numărului de angajați din primării. Acesta susține că instituția locală se confruntă deja cu dificultăți în gestionarea treburilor curente.

Potrivit lui Geogia, după pensionarea contabilei și a altor două persoane, primăria funcționează cu un personal insuficient, ceea ce complică activitatea administrației locale și crește povara asupra angajaților rămași.

Edilul subliniază că salariile în administrația publică locală sunt deja foarte reduse, iar în aceste condiții continuarea diminuărilor nu este justificată. El spune: „Salariile în administrația publică locală sunt foarte mici, așa că, în opinia mea, nu ar mai trebui diminuate.”

Conform informațiilor publicate de asingorj.ro, tăierile de personal planificate de guvern afectează serios funcționarea primăriilor, în contextul unei crize deja existente în administrația publică locală.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Adi Câmpeanu, împotriva alianței PSD cu AUR la guvernare

Edilul comunei Runcu, Adi Câmpeanu, a declarat că PSD nu intenționează să formeze o alianță cu AUR pentru a guverna, deși ambele formațiuni au reușit să îndepărteze Guvernul Bolojan printr-o moțiune de cenzură. Câmpeanu subliniază faptul că PSD nu a exclus colaborarea cu liberalii, ci a specificat că Ilie Bolojan nu ar trebui să rămână în funcția de premier.

Acasa Recente Radio Județe