Campania Speed: poliția rutieră aplică sancțiuni severe în Gorj
Campania Speed: poliția rutieră aplică sancțiuni severe în Gorj
Între 7 și 13 aprilie 2025, s-a desfășurat campania Speed, conform Programului Operațiunilor Europene 2025 al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL). Această acțiune a avut ca scop verificarea respectării legalității vitezei și prevenirea accidentelor rutiere cauzate de viteza excesivă, notează asingorj.ro.
Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj au fost activi în depistarea șoferilor care depășesc limitele legale de viteză. Acțiunile au fost echipate cu tehnologie avansată de supraveghere a traficului. Rezultatele au fost semnificative, cu 967 de sancțiuni contravenționale aplicate, însumând aproape 200.000 de lei.
În urma verificărilor, 47 de permise de conducere au fost reținute, dintre care 41 pentru depășiri cu mai mult de 50 km/h și 6 pentru viteze excedente cu mai mult de 70 km/h. Policii recomandă tuturor conducătorilor auto să respecte limitele de viteză și să adapteze viteza la condițiile meteorologice și de trafic.
De asemenea, pietonii sunt sfătuiți să respecte regulile de circulație, traversând strada numai pe marcajele pietonale și la semafor, atunci când este cazul. Aceștia trebuie să fie un exemplu pozitiv pentru copiii care îi însoțesc.
Este important de menționat că sistemul E-SIGUR este operativ la nivel național, folosind radare amplasate în zonele cu risc rutier. Aceste radare, precum cele de tip TruCAM II, sunt montate pe trepied în locuri vizibile și monitorizează traficul fără a necesita opriri în trafic pentru șoferi. Abaterile sunt sancționate conform legii, iar procesul-verbal se comunică direct la domiciliu, facilitând astfel aplicarea mai eficientă a legii.