Pompierii bihoreni intervin în urma unui accident rutier pe DN 1
Pompierii bihoreni intervin în urma unui accident rutier pe DN 1
Marti dimineața, pompierii din Bihor au fost solicitați pentru a salva un bărbat care a rămas încarcerat după un accident pe DN 1, în localitatea Uileacu de Cris. În urma coliziunii dintre un camion și un autoturism, bărbatul a fost găsit în stare de conștiență, conform unei informări a lt. col. Camelia Roșca de la ISU Crișana.
Apelul la 112 a fost primit în jurul orei 07.00, iar echipajele de pompieri de la Stația Alesd au fost mobilizate imediat, incluzând două autospeciale de intervenție, dintre care una era echipată pentru descarcerare grea, împreună cu o ambulanță SMURD. Echipajul de descarcerare a acționat pentru a elibera bărbatul din autoturismul avariat iar ulterior l-a predat echipajelor SMURD pentru îngrijiri medicale.
Victima a fost transportată la Unitatea de Primiri Urgente a Spitalului Clinic Județean Bihor, după ce i s-au acordat îngrijirile necesare. Potrivit centrului Info Trafic al Poliției Române, accidentul a blocat circulația pe ambele sensuri pe DN 1 în acea zonă. Din imaginile surprinse, se observă că autoturismul a părăsit carosabilul și s-a oprit în poarta unei case de pe marginea drumului.
Pompierii și autoritățile îndeamnă șoferii să fie prudenți în timpul condițiilor de trafic dificile. Această intervenție arată promptitudinea și eficiența echipelor de urgență în situații critice.