Înapoi la știri

Alianța pentru Unirea Românilor a depus o moțiune împotriva ministrului Energiei

02 Apr 2025
1 minut min
Maria Simionescu

Alianța pentru Unirea Românilor a depus o moțiune împotriva ministrului Energiei

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inițiat o moțiune simplă împotriva ministrului PNL al Energiei, Sebastian Burduja. Totuși, această moțiune a fost respinsă marți la votul din Senatul României.

Conform asingorj.ro, Ionelia Priescu, deputat AUR din Gorj, a ridicat întrebări referitoare la sprijinul celor două formațiuni politice, PSD și PNL, pentru un „ministru incompetent”. Ea a subliniat că Sebastian Burduja nu a demonstrat viziune în gestionarea viitorului Complexului Energetic Oltenia.

Priescu a solicitat liderilor locali ai PSD și PNL, Mihai Weber și Ion Iordache, să își explice susținerea pentru actualul ministru, criticându-le deciziile în fața unei situații delicate pentru sectorul energetic din regiune. Această dezbatere continuă să fie un subiect de interes pentru comunitatea din Gorj, având în vedere impactul asupra locurilor de muncă și dezvoltarea economică locală.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe