Înapoi la știri

Guvernul nu mai dispune de fonduri pentru programul "Anghel Saligny", anunță primarii din Gorj

22 Jun 2025
1 minut min
Simona Stan

Guvernul nu mai dispune de fonduri pentru programul "Anghel Saligny", anunță primarii din Gorj

Reprezentanții Ministerului Dezvoltării i-au informat joi pe primarii din județul Gorj că fondurile pentru toate investițiile din programul "Anghel Saligny" s-au epuizat. Potrivit primarului comunei Rășia de Amaradia, Liviu Cotojman, edilii au fost sfătuiți să caute alte surse de finanțare, de exemplu la Ministerul Mediului sau la Ministerul Proiectelor și Investițiilor Europene.

Cotojman a declarat că această situație arată clar că guvernul nu mai are bani disponibili pentru susținerea proiectelor din programul "Anghel Saligny". Potrivit notează asingerj.ro, edilul consideră că acest anunț semnalează o schimbare în disponibilitatea de fonduri pentru investiții în infrastructură.

Este o veste importantă pentru localitățile din Gorj, care se bazau pe fondurile guvernamentale pentru dezvoltare. În continuare, primarii trebuie să identifice alte modalități pentru a-și realiza proiectele și lucrările necesare pentru comunitățile lor.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe