Înapoi la știri

Guvernul va aplica măsuri stricte companiilor de stat în pierdere

24 Jul 2025
1 minut min
Maria Popescu

Guvernul va aplica măsuri stricte companiilor de stat în pierdere

Guvernul a anunțat că va lua măsuri dure împotriva companiilor de stat care înregistrează pierderi financiare, potrivit declarațiilor oficiale. Autoritățile doresc să corecteze situațiile financiare ale acestor entități pentru a evita riscuri economice majore.

Deputatul Ion Iordache, președintele PNL Gorj, nu crede că Uzina Mecanica Sadu sau Complexul Energetic Oltenia vor fi vizate pentru situațiile lor financiare. El menționează că, din ceea ce știe, aceste companii nu sunt în pericol de a fi afectate de eventuale măsuri dure ale guvernului.

Potrivit sursei asingorj.ro, Iordache susține că există discuții în rândul factorilor de decizie de la București referitoare la investiții în fabrica de armament din Bumbești-Jiu. Parlamentarul afirmă că se analizează posibilitatea de a sprijini această unitate pentru a spori producția și a dezvolta economia locală.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe