Înapoi la știri

Ion Fugaru: George Simion a câștigat voturi prin plecarea sa din dezbaterea electorală

29 Apr 2025
1 minut min
Maria Popescu

Ion Fugaru: George Simion a câștigat voturi prin plecarea sa din dezbaterea electorală

Fostul viceprimar al orașului Târgu Cărbunești, Ion Fugaru, consideră că incidentul în care George Simion a părăsit dezbaterea electorală a fost benefic pentru candidatul AUR la președinția României. Potrivit lui Fugaru, acest moment a atras atenția alegătorilor, sporind astfel susținerea pentru AUR.

Ion Fugaru a subliniat că Simion ar putea ajunge în finala alegerilor prezidențiale. El a menționat că George Simion se va confrunta, cel mai probabil, cu Victor Ponta sau Crin Antonescu, doi foști lideri politici proeminenți.

Această afirmație a fost făcută într-un context electoral complex, iar Fugaru este optimist cu privire la șansele lui Simion. În opinia sa, strategia de comunicare a acestuia a fost eficientă, atrăgând simpatia electoratului.

Pentru mai multe detalii despre această declarație, citează asingorj.ro.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe