Înapoi la știri

Primarul din Bărbătești vorbește despre impactul pandemiei COVID asupra localnicilor

18 Aug 2025
1 minut min
Andrei Miroslavescu

Primarul din Bărbătești vorbește despre impactul pandemiei COVID asupra localnicilor

Adrian Mangu, primarul comunei Bărbătești, a făcut o declarație referitoare la efectele pandemiei COVID-19 asupra comunității sale. El afirmă că, de când a început pandemia, au fost auzite aproape exclusiv vești negative, iar situația a adus multă îngrijorare printre localnici.

Primarul Bărbătești menționează că oamenii sunt supuși unui val constant de anunțuri negative, ceea ce îi terorizează și le afectează starea mentală. Potrivit lui Mangu, locuitorii trăiesc cu teama zilei de mâine, fiind copleșiți de incertitudine și frică.

Mentioneazăază că această atmosferă de teamă afectează chiar și activitățile cotidiene ale oamenilor, precum și modul în care percep normalitatea, conform asingarj.ro. Primarul consideră că este necesar ca autoritățile și mass-media să ofere și vești pozitive pentru a sprijini comunitatea în aceste momente grele.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe