Înapoi la știri

Primarii din Gorj, preocupați de măsurile de austeritate ale Guvernului

14 Jul 2025
1 minut min
Simona Stan

Primarii din Gorj, preocupați de măsurile de austeritate ale Guvernului

Primarii din județul Gorj sunt îngrijorați cu privire la impactul pe care îl vor avea noile măsuri de austeritate anunțate de Guvernul Bolojan asupra administrației locale. Tudor Oita, primarul comunei Negomir, exprimă temeri serioase legate de posibilitatea ca primăria să rămână fără angajați dacă salariile vor fi reduse.

El notează că muncitorii calificați ar putea opta pentru salarii mai bune oferite de mediul privat, ceea ce va agrava situația resurselor umane din primărie. Potrivit sursei asingerj.ro, Oita susține că aceste reduceri ar putea duce la un deficit de personal, afectând serviciile oferite comunității.

Conform unor informații citate, autoritățile locale se tem că, în condițiile în care salariile sunt tăiate, mulți angajați valoroși vor prefera să plece, lăsând primăriile fără personal necesar pentru gestionarea eficientă a problemelor locale. Astfel, se creează o situație dificilă pentru administrația publică în această perioadă de ajustări bugetare.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe