Înapoi la știri

Primarul din Bumbești-Pițic critică sistemul de salubrizare din Gorj

21 Nov 2025
2 minute min
Simona Stan

Primarul din Bumbești-Pițic critică sistemul de salubrizare din Gorj

Irina Cojocaru, primarul comunei Bumbești-Pițic, și-a exprimat nemulțumirea față de funcționarea sistemului de salubrizare din județul Gorj. Ea atrage atenția asupra necesității îmbunătățirii colectării deșeurilor și a modului în care operatorul gestionează această activitate.

Edilul a cerut noului operator de salubritate, Iridex, să trimită echipe în teren pentru a informa cetățenii despre colectarea selectivă, un aspect esențial al curățeniei publice. Această măsură urmărește să crească gradul de conștientizare și participarea populației la protejarea mediului.

Primarul a subliniat că, din punctul său de vedere, operatorul ar trebui să încaseze plățile direct de la cetățeni, reducând astfel sarcina administrativă a primăriei. Această solicitare vine în contextul unui sistem care, potrivit Irinei Cojocaru, nu funcționează optim.

Conform site-ului asingorj.ro, primarul insistă că este nevoie de o implicare mai activă din partea operatorului Iridex pentru a clarifica aspectele legate de colectarea selectivă și plata serviciilor. „Să-și trimită oamenii în teritoriu și să explice cum este cu colectarea selectivă a gunoiului”, a repetat edilul cererea sa.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Adi Câmpeanu, împotriva alianței PSD cu AUR la guvernare

Edilul comunei Runcu, Adi Câmpeanu, a declarat că PSD nu intenționează să formeze o alianță cu AUR pentru a guverna, deși ambele formațiuni au reușit să îndepărteze Guvernul Bolojan printr-o moțiune de cenzură. Câmpeanu subliniază faptul că PSD nu a exclus colaborarea cu liberalii, ci a specificat că Ilie Bolojan nu ar trebui să rămână în funcția de premier.

Acasa Recente Radio Județe